Informace o chirurgické oceli

Šperky z chirurgické oceli jsou relativní novinkou na trhu, ale pomalu se stávají hitem díky své nízké ceně, trvanlivosti, překvapivého vzhledu a kvalitě. Chcete-li zjistit, co můžete očekávat od šperků a snubních prstenů z oceli, přečtěte si informace uvedené níže...

Seznamte se s jejich klady a zápory, typy pro dlouhou životnost, které Vás možná převědčí o tom, že budou správnou volbou také pro Vás.

 

Vlastnosti materiálu chirurgická ocel

Co to vlastně chirurgická ocel je? Chirurgická ocel je slitina kovů (směs) železa, uhlíku a chromu. Přidání chromu činí z oceli jasnou, ​lesklou, a vysoce odolnou nerezavějící ocel. Další kovy, jako je mangan a nikl se do směsi v některých případech také přidávají.

Ačkoliv je chirurgická ocel extrémně odolná, je to také relativně lehký kov. Při nošení snubních prstenů se tedy budete cítit velmi pohodlně, protože jsou prsteny lehké jako pírko.

Na zakázku lze zvolit dle vlastního návrhu rytinu do vnitřní strany prstenů.

Chirurgická ocel je velmi odolná vůči poškrábání, korozi a ušpinění - jsou tedy vysoce odolné vůči opotřebení. Ačkoliv nerezová ocel není absolutně odolná proti poškrábání, vypadají prsteny z chirurgické oceli fantasticky i po letech nošení.
Proč snubní prsteny právě z chirurgické oceli?

 

Klady a zápory chirurgické oceli

+ Je hypoalergenní, tzn., že nevyvolává žádné alergické reakce
+ Je barevně stálá, nemění svoji barvu
+ Je vysoce odolná vůči otěru a poškrábání
+ Je vysoce odolná vůči otěru a poškrábání
+ Cenová dostupnost

 

- Nelze upravovat velikosti prstenů
- Šperky z oceli obvykle nelze opravovat

 

Kromě vysoké trvanlivosti a odolnosti vůči poškrábání jsou snubní prsteny také cenově dostupné. Ačkoliv mají prsteny vzhledu platiny, jejich cena je nesrovnatelná nižší. Pokud tedy hledáte cenově dostupné snubní prsteny, pak snubní prsteny z chirurgické oceli pro Vás budou to pravé.

Prsteny z chirurgické oceli jsou také šetrné k životnímu prostředí. Při výrobě prstenů z chirurgické oceli vzniká mnohem méně odpadu je použito méně energie než na výrobu jiných kovů, chirurgická ocel je mimo jiné 100% recyklovatelná.

Přestože je ocel tvrdá, lze prsteny v případě nutnosti odstranit z prstu speciálními nástroji. Většina snubních prstenů z chirurgické oceli je hypoalergenní.

Prsteny z chirurgické oceli nevyžadují žádnou dodatečnou povrchovou úpravu jeko např. rhodiování.

Ocelové snubní prsteny jsou v současnosti dostupné v široké síti kamenných prodejen a statebních salónů. Většina nabídky ocelových snubních prstenů však pochází od on-line prodejců.

Šperky z chirurgické oceli bohužel neze opravovat

Po letech nošení, mohou prsteny z chirurgické oceli ztratit svůj původní lesk, ale i tento problém lze odstranit opakovaným rozleštěním povrchu. Tyto služby zpravidla nabízejí zlatnické dílny.

Nelze zvětšovat ani zmenšovat velikost prstenů z chirurgické oceli
 

Druhy snubních prstenů z oceli

I když jsou snubní prsteny z oceli na našem trhu relativně nové, existuje na výběr celá řada různých stylů. Mezi ocelovými prsteny naleznete tradiční zaoblené prsteny aerodynamického tvaru nebo hranatý typ prstenů.

Můžete si také vybrat z několika povrchových úprav - od zrcadlového lesku po matnou, broušenou úpravu.
 

Typy při výběru snubních prstenů

Vzhledem k tomu, že u snubních prstenů z chirurgické oceli nelze upravovat jejich velikost, je velmi důležité, abyste před jejich nákupem správně zvolili velikost prstenu.
Pro přesné určení velikosti, je doporučováno měřit prst nejméně dvakrát po několik týdnů - v době nejlépe přes den nebo večer. Lze také použít tuto měřící pomůcku.

 

chemické složení chirurgické oceli 316L
    C Cr Ni Mn Mo Ti Si
DIN 1.4404 AISI 316L < 0,03 16,5 -18,5 11,0 -14,0 < 2,0 2,0 -2,5 0 0.5